Történet
Az iskola története
Az iskola 1912. évi alapításától kezdve a régió meghatározó gépipari szakképző iskolája. Egyik virágkorát az előző évszázad közepén gépipari technikumként élte. Elődeink válogathattak a legtehetségesebb jelentkezők között, és végzős tanulóink döntő többsége sikeres szakmai karriert mondhatott magáénak. Megható élmény egy-egy 50-60 éves érettségi találkozón tapasztalni, hogy milyen szeretettel emlékeznek az iskolára az akkori tanulók, még mindig megköszönve az iskolától kapott útravalót.
Az idők folyamán többször változott a szakképzés rendszere, sokféle gépészeti szakmai képzés került bevezetésre. Az iskola szerencséjére az igazgatók kellően motiváltak és innovatívok voltak, követték a gazdasági, társadalmi környezet igényeit. A fejlődésben, az újabb képzési formák bevezetésében, a megváltozott követelményekhez való alkalmazkodásban mindig úttörő szerepet játszottunk. Ennek köszönhetően folyamatosan sikerült ha nem is a legtehetségesebb, de olyan munkára, tanulásra fogható tanulókkal feltölteni az iskolát, akik megállták a helyüket a felsőoktatásban is és a munkahelyeken is. A munkáltatók szívesen alkalmazták és alkalmazzák ma is a nálunk végzett szakembereket. Igazán jó érzés megtapasztalni a gazdálkodó szervezetek végzett tanulóink iránti igényét.
Mindig tanulóközpontú, diákbarát iskolaként igyekeztünk működni, tanulóink szeretnek ide járni, szívesen emlékeznek vissza az itt töltött diákévekre.
A rendszerváltozás idején tisztán gépészeti képzési profillal nem működhettünk tovább. A profilbővítés iránya egyértelmű volt. Az 1980-as évek elejétől a gépészeti képzésben is alkalmaztuk már a számítástechnika nyújtotta lehetőségeket, erre építve erőlködés nélkül vezethettük be 1993-ban az informatika szakmacsoport képzéseit. Pár évvel később képzési palettánk a műszaki és gazdasági kompetenciákat ötvöző műszaki üzletszervező képzéssel bővült.
Az utóbbi évtizedben a Miskolcra települt gazdálkodó szervezetek igényei, és a Miskolci Szakképzési Centrum profiltisztítási törekvései iskolánkban a gépészeti szakmákat helyezték előtérbe, a 2020 szeptemberében induló tanévben informatika ágazaton már nem indítottunk képzést. Az alkalmazott informatika oktatása azonban továbbra is nagy hangsúlyt kap, a számítógéppel segített tervezés és gyártás (CAD-CAM, CNC) szerves része a gépészeti tanulmányoknak.
A tradicionális technikusképzés mellett nagyobb szerepet kap a 2021/2020-es tanévtől a szakképző iskolai képzés is. A Diósgyőr-Vasgyári iskola megszűnését követően a gépi és CNC forgácsoló szakmák oktatását azok jelentős munkaerőpiaci igénye miatt nekünk kell felvállalni. A gimnáziumban és más ágazaton érettségizők számára kizárólag szakmai vizsgára felkészítő (közismereti tartalom nélküli) 2 tanéves osztályok számát a jövőben is igyekszünk megtartani. A gazdálkodó szervezetek részéről az igény biztosított, remélhetőleg a demográfiai helyzet kedvezőtlen alakulása sem akadályozza terveink megvalósítását.
Pályázatokon való sikeres részvétel és a gazdálkodó szervezetekkel való szoros együttműködés eredményeként az iskola tárgyi feltételrendszere nemzetközi összehasonlításban is megállja a helyét. A duális képzésben élen járunk a technikusképzés területén is, de külső képzőhelyek esetleges hiánya esetén is meg tudjuk valósítani a korszerű technológiák oktatását. Felkészültünk az Ipar 4.0 gyártási eljárásait alkalmazó gazdálkodó szervezetek megfelelő munkaerővel való ellátására.